İleal İnterpozisyon

Images
Images
Images

İleal İnterpozisyon Nedir?

Bu ameliyatın yapılmasındaki amacımız Tip 2 şeker hastalığı olan hastalardaki insüline karşı olan direnci azaltmak ve duyarlılığı artırmaktır. Bunu sağlayabilmek için de ince bağırsakların son kısmını midenin hemen çıkışına getirmek ya da ince bağırsakların en üstteki bölümünde bir aralık açarak en son bölümü bu aralığa getirmektir.

Ameliyatta yapılan işlem; midenin açlık hormonun salgılandığı bölümünün çıkarılmasını takiben ince bağırsağın son kısmının midenin hemen çıkışına getirilmesi işlemidir. Midenin bir kısmının alınmasının sebebi; ameliyat sonrasında kişinin açlık hissinin azalmasının sağlanması ve hormonların etkisiyle yavaşlayacak mide hareketliliği sonrasında oluşabilecek mide bulantısı ve kusmanın azaltılmasıdır. Şunu ifade etmekte çok büyük yarar vardır ki; bu ameliyatta yapılan mide küçültme işlemi hiçbir zaman obezite ameliyatlarında yapılan mide küçültme kadar değildir, daha geniş mide bırakılır.

Bu ameliyat bize şunu sağlayacaktır; yiyecekler doğrudan ince bağırsağın son kısmına geçerek insülin duyarlılığını artıracak hormonlar (GLP-1, Oxyntomodülin, Polipeptid YY vb.) salgılanacak, diğer bir deyişle normalde ince bağırsakların üst kısmından salgılanan bazı hormonlar (GİP, glukagon vb.) salgılanmayacak ve insülin direnci düşecektir. İnsülinin vücutta yapılması ancak kullanılamaması durumu ortadan kalkacak ve hasta dışarıdan aldığı insüline bağımlı kalmayacak ve hatta diyabet ilaçlarını da bırakması söz konusu olabilecektir.

Neden interpozisyon tabiri kullanılmaktadır sorusunun cevabı ise şudur; ince bağırsağın son kısmının adı “ileum”dur ve bu bölümün ince bağırsağın ilk kısmının olduğu bölüme getirilmesi işlemine “interpozisyon” denir ki tıp literatüründe bunun adı “ileal interpozisyon”dur.

Images

Formu Doldurun

Tip 2 şeker ve obezite ameliyatı hakkında uzmanlarımızdan bilgi alın.

Images
Images

© 2020 huseyinsinan.com | All Rights Reserved

whatsapp
Whatsapp'tan Ulaşın !