Mide Balonu

Images
Images
Images

Mide Balonu Nedir?

1- Mide balonu işlemi ameliyat değildir, farklı balon çeşitleri mevcuttur. Yutulabilen balon veya genel anestezi altında endoskopi yardımı ile mideye yerleştirilen balon.
2- Mide balonu morbid obez olup bariyatrik veya metabolik cerrahi planlanan hastaya, ameliyat riskini azaltmak adına ameliyat öncesinde 20-25 kg vermesi amacıyla uygulanabilir. Beden kitle indeksi (BKİ) 25 kg/m2 ‘nin üzerinde olup defalarca diyet girişiminde bulunmuş başarılı olamamış bireylere uygulanabilir. BKİ 35 kg/m2’nin üzerinde olup kilo veremeyen ve cerrahi yöntemlerinden çekinen yandaş hastalıkları olmayan bireylere de uygulanabilmektedir.
3- Mide balonu hastane şartlarında uygulanan ve uygulanması gereken bir işlemdir.
4- Mide balonun farklı çeşitleri vardır ve bu çeşitlerine göre 6 ay ile 12 ay arasında midede kalmaktadır.
5- Mide balonunun farklı türleri vardır bunlar: Yutulabilen balon veya endoskopi yardımı ile mideye yerleştirilen ardından metilen mavili sıvı ile doldurulan balondur.
6- Mide balonunun patlaması veya delinmesi çok sık karşılaşılan bir komplikasyon değildir. Metilen mavili sıvı ile doldurulmasının sebebi aslında budur. Delinme veya patlama durumunda bireyin idrarında renk değişimi olur. Bunun üzerine cerrah yine endoskopi yardımı ile sönen balonu çıkartır.
7- Mide balonu takılan bireyin amacı kilo vermek olduğu için kendisi için düzenlenen beslenme planına uymalı, su tüketimine çok özen göstermeli ve ağır olmayan egzersizleri yapmalıdır.
8- Mide balonu uygulandıktan sonra ilk zamanlar, bireylerde bulantı, kusma, karın ağrısı veya mide spazmı görülebilir. Bu yüzden beslenme, bunların önüne geçecek şekilde planlanır. İlk zamanlar sıvı ağırlıklı beslenilir, bireylerin beslenme toleransı gözlemlenir ve aşama aşama katı gıdalara geçilir. Mide balonu takılan bireylerin dikkat etmesi gereken çok önemli birkaç husus vardır. Bunlardan ilki çok yavaş yemek yeme alışkanlığı kazanmak olmalıdır. Yemekler ile birlikte su tüketmekten kaçınılmalı, çok soğuk çok sıcak gıdalar tüketilmemeli ve uzun süreli aç kalmamalı ve az az sık sık beslenmelidir.
9- Kilo fazlası olan, defalarca diyet denemiş başarılı olamamış bireylere, cerrahi yöntemler için uygun hasta iken cerrahiden çekinen ve kilo vermek isteyen yandaş hastalığı olmayan bireylere ve metabolik veya bariyatrik cerrahi planlanan morbid obezitesi olan bireylere de ameliyata hazırlık sürecinde mide balon takılabilir.
10- Mide Balonu uygulamasından sonra kişinin ne kadar kilo vereceği tamamen kişinin kendisine bağlı olarak değişen durumdur. Bu değişkenlerden ilkini oluşturan durum, balon takılmadan önceki kilodur. Diğer değişkenleri ise bireyin diyete uyumu, egzersizi, metabolik hızı ve su tüketimi belirlemektedir.
11- Mide balonu çıkarıldıktan sonra da bireyler beslenmesine özen göstermelidir. Balon takılmadan önceki beslenme düzenlerine veya beslenmeye özen gösterilmeyen bir düzene geçirilirse, fiziksel egzersiz hayatın bir parçası haline getirilmezse kilo alımı kaçınılmaz olacaktır.
Images

Formu Doldurun

Tip 2 şeker ve obezite ameliyatı hakkında uzmanlarımızdan bilgi alın.

Images
Images

© 2020 huseyinsinan.com | All Rights Reserved

whatsapp
Whatsapp'tan Ulaşın !